Aleksandra Šmēlinga fotoalbums


Muzeja “Rīgas jūgendstila centrs” krājumā glabājas daudz interesantu priekšmetu, tāpēc jaunajā ciklā “Muzeja lietu stāsti” katru mēnesi iepazīstināsim ar kādu no tiem. Tā kā 2022. gada 4. jūlijā arhitektam Aleksandram Šmēlingam (1877-1961) apritēja 145 gadi, tad pirmais stāsts – par viņam piederējušo foto albums.

Fotoalbums izgatavots 19.gadsimta beigās (apm. 1890.gados) un pēc formas un noformējuma ir tipisks savam laikam. Greznos ādas vākos iesietas 15 lapas ar zelta griezumu, albumā ir vieta 40 fotogrāfijām. Albuma lapas ir no bieza (apm 2 mm) kartona, tām vidū izgriezti taisnstūri fotogrāfiju ievietošanai. Tā kā fotopapīrs tolaik bija ļoti plāns, fotogrāfijas tika līmētas uz standartizmēra kartona pamatnēm. Fotogrāfijas pa pāriem (no katras lapas puses pa vienai) tika ievietotas albuma izgriezumos. Biezajai albuma lapai katrā pusē pa virsu ir uzlīmēta balta papīra lapa ar uzspiestām zelta krāsas līnijām un izgriezumu attēlam. Tām ir divas funkcijas - gan albumā ielikto fotogrāfiju pieturēt, gan arī to noformēt (izgriezumam pa perimetru ir zelta krāsas līnijas, tāpēc katra albumā ievietotā fotogrāfija atgādina mazu bildīti zelta rāmītī).

Aleksandra Šmēlinga fotoalbumā ievietotas 35 fotogrāfijas, uzņemtas galvenokārt laika posmā no 1892. līdz 1901. gadam. Fotogrāfiju autori ir gan vadošie Rīgas fotogrāfi Leonhards fon Viržikovskis, Roberts Borhards, Karls Šulcs, Hebensperger &Co, Emanuels fon Egerts (von Eggert), Dāvids Gruziners, gan arī fotogrāfi no Pēterburgas (V.Jasvoins, Ju.Šteinbergs, G.Štenbergs, I.Tompofoļskis, A.Lorens, Konstantīns Šapiro), Tartu (Theodor John) un Potsdamas (Hermans Selle).

Fotogrāfijas lielākoties ir portreti (arī daži dubultportreti un viena grupas bilde), tajās iemūžināti Alesksandra Šmēlinga radi - Šmēlingu un fon Tīzenhauzenu dzimtu pārstāvji, jaunības draugi un skolasbiedri (t.sk. arī vēlākais Rīgas 1. slimnīcas ārsts Erihs Viherts), kā arī Teodosija (Dollija) fon Heimane ar bērniem.

Fotoalbums muzeja krājumā iekļauts 2013.gadā.